Jak można obniżyć prąd dla firm?

  • by

Wszystkie szanujące się firmy nieustannie poszukują optymalizacji wydatków. Jak pokazują najnowsze statystyki, coraz więcej firm poszukuje oszczędności w analizie zużycia energii elektrycznej. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że dobór odpowiedniej taryfy, może przynieść realne korzyści nie tylko w przypadku dużej firmy korporacyjnej, ale również przy stosunkowo niewielkim biznesie.

Jak można zaoszczędzić na zmianie taryfy?

W Polsce większość firm funkcjonuje w przeciągu dnia, dlatego też skazani są na tradycyjną taryfę jednostrefową. Można znaleźć jednak i takie firmy, które działają 24 godziny na dobę albo jedynie w godzinach nocnych. To właśnie dla tych przedsiębiorstw powstały taryfy dwustrefowe, które zapewniają niższe stawki za prąd elektryczny dostarczany dla firm w godzinach poza szczytem. Ilość ewentualnych oszczędności wynika w dużej mierze właśnie od wielkości zużycia prądu łącznie i w szczycie. Jeżeli możemy dostosować pobór energii do korzystniejszych ram czasowych, to jak najbardziej wato rozważyć taryfę dwustrefową.

Wybór mocy umownej?

Warto wspomnieć również i o tym, że wysokość prądu dla firm zależy także od wybranej mocy umownej. Mowa tutaj między innymi o stałej opłacie sieciowej, której to stawka bardzo często mnożona jest właśnie przez wartość ustalonej mocy umownej. Z praktycznego punktu widzenia poszczególne firmy, które korzystają z tego samego dostawcy energii elektrycznej, mogą ponosić zupełnie inne koszty za energię elektryczną. Firma, która ma moc umowną na poziomie 8kW, zapłaci dwa razy mniej od firmy, która moc umowną ma na poziomie 16kW. Pamiętać należy również i o tym, że wybranie zbyt niskiej mocy umownej nie zawsze jest najlepszym wyborem. Jeżeli przekroczymy moc umowną, to dostawca energii nałoży na nas wysokie kary umowne. Warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać optymalną moc umowną. Aby obliczyć maksymalną moc umowną, należy wziąć pod uwagę oczywiście wszystkie urządzenia elektryczne, które działać będą jednocześnie w naszej firmie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego elektryka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *