Tania energia dla firm – jak można obniżyć opłaty za prąd?

  • by

Jak pokazują najnowsze statystyki, faktury za prąd stanowią około 20% kosztów firmowych. Między innymi dlatego też z roku na rok coraz więcej firm zastanawia się nad tym, w jaki sposób można minimalizować wydatki ponoszone z tego tytułu. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Małe i średnie firmy powinny jak najszybciej rozejrzeć się za niestandardowymi ofertami, dzięki którym można naprawdę sporo zaoszczędzić. Mowa tutaj przede wszystkim o taryfach C11 i C12, które zazwyczaj są najlepszym wyborem dla mniejszych przedsiębiorców. Warto poszukać takich dostawców, którzy nie pobierają żadnych opłat handlowych. Specjaliści zalecają również, aby zawsze podpisywać umowy na 12 miesięcy, dzięki czemu łatwiej będzie wynegocjować korzystniejsze warunki i niższe stawki. Z praktycznego punktu widzenia warto skorzystać również z usług takich dostawców, u których wszystkie formalności można załatwić online. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo cennego czasu, pieniędzy i nerwów. Energia elektryczna dostarczana dla firm jak powszechnie wiadomo nie należy do najtańszych wydatków, dlatego też nawet kilkuprocentowe obniżki, mogą przynieść olbrzymie oszczędności w skali roku.

Uwaga na ukryte koszty

Przy podpisywaniu umowy należy zwrócić uwagę na to, czy nie zawiera ona ukrytych kosztów. Przy analizie poszczególnych ofert od wybranych dostawców, warto zwracać uwagę nie tylko na cenę energii za 1kWh. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, należy sprawdzić dokładnie wszystkie dodatkowe koszty i opłaty. Mowa tutaj między innymi o opłacie handlowej albo o kosztach operacyjnych za zmianę obecnej taryfy. W niektórych sytuacjach może okazać się, że przy stosunkowo niewielkim zużyciu energii elektrycznej, dodatkowe opłaty przewyższą ewentualne zyski z obniżenia stawki za energię. Przedsiębiorcy, którzy nie czują się na siłach, aby samodzielnie wybrać najkorzystniejszą ofertę, powinny jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy odpowiednich specjalistów. Na rynku jest wiele rzetelnych firm doradczych, dzięki którym można naprawdę sporo zaoszczędzić.