W jaki sposób firmy mogą oszczędzać na energii elektrycznej?

  • by

Nie ma już chyba ani jednej firmy, działającej na zagranicznym bądź rodzimym rynku, która nie korzystałaby z urządzeń elektronicznych, choćby był to wyłącznie jeden laptop z dostępem do Internetu. Poza tym, firmy wynajmujące biura i zatrudniające pracowników, muszą zapewnić im stały i swobodny dostęp do oświetlenia, czy urządzeń biurowych pobierających prąd. W skali roku, a nawet miesiąca, rachunki za energię elektryczną mogą być kolosalne. Jednakże przy mądrym gospodarowaniu energią oraz za sprawą wyboru ekonomicznej, i dostosowanej do potrzeb danego przedsiębiorstwa taryfy, można zaoszczędzić nawet do 30% kosztów przeznaczanych na rachunki za prąd.

Taryfa c12a- czym jest i jakie daje możliwości?

Zużycie energii można ograniczyć np. poprzez zminimalizowanie ustawień niektórych urządzeń oraz ustawienie trybu energooszczędnego, czasem jednak może mieć to przełożenie na jakość pracy przedsiębiorstwa lub jego konkretnych działów. Bezpieczniejszą alternatywą jest taryfa o tajemniczej nazwie c12a, gdzie poszczególne oznaczenia wskazują odpowiednio na:

– „c”- taryfę przeznaczoną dla firm;

– „1”- taryfę o mocy umownej poniżej 40 kWh;

-„2”- taryfę dwustrefową, gdzie każda ze stref legitymuje się odrębną stawką za pobór prądu;

– „a”- taryfę, w której taniej wychodzi korzystanie z energii w porach nocnych oraz poza godzinami szczytu, czyli między 13:00 a 15:00.

Firmy, w których okres wzmożonej pracy przypada na niestandardowe godziny, z pewnością skorzystają na tym pomyśle. Taryfę c12a warto wybrać wówczas, gdy przedsiębiorstwo nie ma potrzeby korzystania z energii elektrycznej przez całą dobę. Taryfa u niektórych sprzedawców daje możliwość modyfikowania oferty oraz wybrania dogodnych godzin zużywania energii zgodnie z indywidualnymi preferencjami firmy.

Dla kogo nie jest przeznaczona taryfa c12a?

Co do zasady taryfa nie obsługuje klientów indywidualnych. Niemniej jednak są wyjątki od tej reguły, jak np. :

– osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą;

– klienci indywidualni nieprowadzący działalności gospodarczej, lecz budujący nieruchomość (w przypadku tej grupy korzystanie z taryfy jest obligatoryjne, zaś przejście na taryfę dla klientów indywidualnych jest możliwe dopiero, gdy nastąpi zamieszkanie w obiekcie).

Więcej informacji odnośnie taryfy c12a można odnaleźć pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/msp/oferta/strefowa-dla-twojej-firmy