Rodzaje taryf energetycznych – co oznacza taryfa energetyczna G12w?

  • by
taryfa g12 w

Wybór sprzedawcy energii elektrycznej jest często determinowany przez miejsce zamieszkania – w zasadzie więc jako takiego wyboru nie ma, bo mało kto decyduje się kupić konkretną działkę ze względu na działającego tam dostawcę prądu. Mimo to warto wiedzieć, że dostawcy oferują możliwość korzystania z prądu w kilku taryfach, z czego każda posiada inne ceny za 1 kW w konkretnych godzinach użytkowania prądu.

Taryfa G11

taryfa g12 w

Najczęściej wybierana taryfa oznaczająca wybór stałej ceny za prąd w ciągu doby. W tej taryfie bez względu na zróżnicowane zużycie prądu w różnych godzinach w ciągu dnia i nocy płaci się taką samą stawkę – w żadnych godzinach nie obowiązują odbiorcy zniżki. Jest to jedyna taryfa jednostrefowa oferowana przez wszystkich dostawców prądu na terenie Polski.

Taryfa G12

Mniej popularna, ale również często wybierana taryfa dwustrefowa oznaczająca, że odbiorca prądu wieczorami, w nocy i podczas dwóch godzin w ciągu dnia może korzystać z niższych stawek na kilowatogodzinę. Jednocześnie oznacza to podwyższenie opłaty w pozostałych godzinach, czyli od 6:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00.

Taryfa G12n

Taryfa oznaczająca to samo, co w przypadku taryfy G12, ale rozszerzona o niedzielę, która będzie traktowana jak godziny od 22:00 do 6:00 oraz od 13:00 do 15:00 z zastrzeżeniem, że nie wszyscy dostawcy oferują niższą stawkę podczas dwugodzinnego okienka w ciągu godzin dziennych.

G12w

Taryfa energetyczna G12w to taryfa dwustrefowa rozszerzona o sobotę oraz niedzielę podczas których będzie stosowana wobec odbiorcy niższa stawka – ta sama, która obowiązuje w godzinach nocnych oraz podczas dwugodzinnego okienka w ciągu dnia, jeśli dostawca takie okienko oferuje, a nie jest to wymaganą przez prawo regułą. O niej więcej dowiemy się na https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/taniej-po-godzinach.

G13 – taryfa trójstrefowa, która została podzielona aż na trzy strefy oznacza, że w godzinach przed południem ceny są średnie, w godzinach po południu ceny wzrastają do maksimum, a w godzinach pozostałych ceny są najniższa. Ta taryfa jest dostępna jedynie dla gospodarstw posiadających podłączenie trzyfazowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *