Co jest potrzebne do naładowania samochodu

  • by
ładowanie samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne, a stacje ładowania stają się niemal tak powszechne, jak stacje tankowania tradycyjnego paliwa. Energia elektryczna nie jest może darmowa, ale je pozyskanie jest zdecydowanie tańsze niż pozyskanie płynnego paliwa, które jest dodatkowo destrukcyjne dla środowiska. Ładowanie samochodów elektrycznych powinno być przynajmniej zbliżone szybkością do tankowania tradycyjnego.

Wystarczy wtyczka

Posiadając auto elektryczne oczywistym jest potrzeba wożenia ze sobą kabla i wtyczki umożliwiającej jego okresowa ładowanie. Jeżeli właściciel auta posiada dom może ładować samochód w domu – przez noc naładuje się on akurat do tego stopnia, aby można było przejechać około 50 km, czyli średni przebieg dzienny większości użytkowników aut.

Jeżeli właściciel chce naładować auto szybciej może skorzystać ze stacji szybkiego ładowania, dzięki czemu jego samochód będzie pełny w 80 % już w około 30 minut. Koszt naładowania samochodu na stacji szybkiego ładowania jest zdecydowanie droższy niż domowy, ale w tej cenie otrzymuje się zdolny do jazdy samochód zdecydowanie szybciej niż ładując go w domu.

Dwa rodzaje wtyczek

Proces ładowania samochodu jest prosty, tak samo jak budowa wtyczek, która jest do tego używana. W samochodach elektrycznych występują dwa rodzaje wtyczek, z czego pierwsza – wtyczka Manneks nadaje się do powolnego ładowania z domowego gniazdka tradycyjnego lub z ładowarki Wallbox, którą za około 4000 zł można sobie również zamontować w domu. Szybkość jej ładowania szacuje się na około 5,5 godziny, co jest ogromnym skokiem w porównaniu z 15 godzinnym ładowaniem z gniazdka tradycyjnego.

Drugi rodzaj wtyczek to Combo 2 stworzona do szybkiego ładowania auta. Tak zwane wtyczki CCS używane są jako standardowe już w całej Europie – Polskie stacje szybkiego ładowania posiadają gniazdka zarówno do wtyczek typu pierwszego jak i typu drugiego, dzięki czemu wszelkiego rodzaju samochody elektryczne mogą być ładowane na każdej z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *