Audyt energetyczny i zmiana dostawcy prądu sposobem na mniejsze rachunki

  • by
audyt energetyczny

Żaden przedsiębiorąca ani też klient indywidualny nie musi korzystać bezustannie z usług tego samego dostawcy prądu. Możliwe jest zmienienie dotychczasowego sprzedawcy, co pozwala na odnotowanie niemałych korzyści – zarówno dla firmy, jak i dla gospodarstwa domowego. Cały proces jest nieskomplikowany i nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie firmy. Nie mają miejsca żadne przerwy w dostawie prądu, a nowy usługodawca zajmuje się całą procedurą w imieniu swojego klienta.

Zmiana dostawcy prądu sposobem na mniejsze rachunki?

audyt energetyczny

Jednym ze sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd w firmie jest zmiana dotychczasowego dostawcy prądu. Cały proces trwa zaledwie trzy tygodnie w przypadku pierwszej zmiany, a przy każdej kolejnej zostaje zredukowany do zaledwie dwóch tygodni. Możliwe jest zmienianie sprzedawcy każdego roku, w celu znalezienia najbardziej optymalnego rozwiązania, które przyniesie największe korzyści. Można poprosić o przedstawienie oferty kilku różnych sprzedawców energii w celu porównania ich ze sobą lub skorzystać z gotowych porównywarek cen energii, które dostępne są całkowicie za darmo w Internecie, sprawdź sam na https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2019/audyt-energetyczny. Bardzo ważne jest to, aby podczas przeglądania ofert zwrócić uwagę na stawki za prąd faktycznie dostarczony. Wysokość opłat za dystrybucję jest stała i ustanowiona przez Urząd Regulacji Energetyki w zależności od regionu dystrybucyjnego.

Audyt energetyczny = jeszcze większe oszczędności

Już sama zmiana dotychczasowego sprzedawcy prądu może zapewnić mniejsze koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej, co wpłynie korzystnie na stan budżetu. Warto jednak poprzedzić ją audytem energetycznym, dzięki czemu możliwe będzie określenie rzeczywistego zapotrzebowania budynku na energię wraz ze strukturą dobowego i miesięcznego zużycia prądu. Taka ekspertyza wskazuje na optymalne rozwiązania dla biznesu. Może okazać się, że znacznie bardziej opłacalne będzie zmienienie także taryfy prądu. Za pomocą audytu energetycznego możliwe jest oszacowanie nakładów inwestycyjnych związanych z kosztem wymiany układów pomiarowo-rozliczeniowych w firmie. Tym bardziej, jeśli klient znajduje się w grupie taryfowej ze średnim/wysokim napięciem. Konieczne jest zadbanie o to, aby układ pomiarowy spełniał wszystkie wymogi, był zarejestrowany i posiadał transmisję danych. Taka modernizacja urządzeń pomiarowych jest konieczna przy pierwszej zmianie sprzedawcy energii.