Jednostrefowa taryfa G11 czy też dwustrefowa G12?

  • by

Dobrze dopasowana taryfa energii jest gwarancją płacenia mniejszych rachunków za prąd. Jeśli klient nie jest zadowolony z dotychczasowej taryfy, może ją bezpłatnie zmienić. Możliwe jest nawet zrezygnowanie z usług obecnego dostawcy prądu i skorzystanie z usług innego, który będzie w stanie zaoferować korzystniejsze warunki. Wśród gospodarstw domowych największą popularnością cieszy się taryfa jednostrefowa G11, ale nie zawsze jest to najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Czasami większe korzyści przyniesie taryfa dwustrefowa G12.

Taryfa G11 czy G12?

Taryfa G11 jest taryfą jednostrefową, w przypadku której przez cały dzień i noc obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Na cenę prądu nie mają wpływu pory największego poboru prądu. Taryfa G12 jest taryfą dwustrefową. Doba jest wówczas podzielona na strefę z godzinami szczytu objętymi wyższą stawką za kWh i strefę z godzinami pozaszczytowymi z tańszym prądem. Godziny z tańszym prądem przypadają na godziny nocne – zwykle obowiązują one od 22:00 do 6:00. Jest jeszcze inny wariant taryfy G12, a mianowicie taryfa G12w, czyli taryfa z tańszym prądem w weekendy oraz w święta i dni ustawowo wolne od pracy.

W przypadku nieregularnego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym i braku możliwości przeniesienia części jej dobowego zużycia na godziny pozaszczytowe objęte niższą stawką za kWh, najbardziej opłacalnym wyborem będzie taryfa G11. Jeśli możliwe jest jednak zaplanowanie pracy energochłonnych urządzeń na godziny z tańszym prądem, duże oszczędności można uzyskać dzięki taryfie G12. Dotyczy to także ogrzewania elektrycznego. 

Sposób na znalezienie najkorzystniejszej taryfy energii

Odkąd w Polsce możliwe stało się swobodne korzystanie z dowolnie wybranego dostawcy prądu, możliwe jest znalezienie korzystniejszej oferty i obniżenie rachunków za energię elektryczną. Sprzedawcy prądu ogłaszają się w Internecie, gdzie można zapoznać się z ich ofertami i znaleźć taką, która będzie najlepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb. Podczas ich przeglądania należy zwrócić uwagę na ceny netto i brutto, wszystkie opłaty pobierane przez sprzedawcę, jakość i łatwość kontaktu z usługodawcą. 

Oferta taryfowa G11 dostępna pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/najprostsza-dla-ciebie