Zużycie prądu elektrycznego można zredukować

  • by

Koszty życia cały czas rosną i dotyczą one także zużycia energii elektrycznej. W dobie tak ogromnego postępu technologicznego w każdym firmie i domostwie znajduje się szereg najróżniejszych urządzeń zużywających prąd. To niestety generuje niemałe koszty i stanowi relatywnie duże obciążenie dla budżetu. Czas najwyższy zastosować się do kilku zasad, dzięki którym możliwe będzie zmniejszanie kwot widniejących na rachunkach za energię elektryczną. 

Tańszy prąd elektryczny, czyli jak oszczędzać na rachunkach 

Oszczędności na rachunkach za prąd nie trzeba daleko szukać. Wystarczy dokładnie przeanalizować swoje dotychczasowe faktury za energię. Sposobem na zmniejszenie kwot widniejących na rachunkach jest zmienienie taryfy energii lub nawet zdecydowanie się na zmianę dotychczasowego dostawcy prądu. Nowy sprzedawca może nie tylko zaoferować atrakcyjniejsze warunki, ale również lepiej dopasować ofertę, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i oczekiwania klienta. Rynek energii jest otwarty i każdy ma prawo do bezpłatnego zmienienia sprzedawcy prądu elektrycznego, co wiąże się z niemałymi oszczędnościami w skali roku. 

Kolejną kwestią jest klasa energetyczna użytkowanych urządzeń. Dotyczy to zarówno urządzeń w firmie, jak i gospodarstwie domowym. Najbardziej ekonomiczna jest klasa energetyczna A plus. Zasada jest taka, że im więcej plusów znajduje się przy literze, tym urządzenie będzie wydajniejsze i tańsze w eksploatacji. Na zakup urządzeń o wysokiej klasie energetycznej warto zdecydować się szczególnie w przypadku tych działających przez całą dobę typu lodówka czy chłodziarko-zamrażarka. Nie bez znaczenia jest także ustawienie urządzeń w odpowiednich miejscach. Urządzenia chłodzące nie mogą znajdować się w pobliżu źródeł ciepła typu grzejnik czy piekarnik, co będzie generowało większe koszty. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

W celu zmniejszenia rachunków za prąd zaleca się pamiętać o tym, aby nie uruchamiać dużego AGD, dopóki nie będzie ono całkowicie załadowane. Nie ma sensu włączać przykładowo pralki, jeśli znajduje się w niej tylko kilka ubrań czy też zmywarki z paroma naczyniami. Kluczem do sukcesu jest również umiejętne stosowanie programów, w które zostały wyposażone urządzenia. Kolejną kwestią jest sensowne używanie małego AGD – np. gotowanie tylko potrzebnej ilości wody, a nie zawsze napełnionego do maksymalnego poziomu czajnika.