Taryfa dla domów

  • by
taryfa g12

Każde z mieszkań posiada dostęp do energii elektrycznej, która napędza w domu urządzenia RTV, AGD czy pozwala świecić żarówce. Bez niej nie mogłoby działać dziewięćdziesiąt procent sprzętów w gospodarstwach domowych i nie tylko. Istnieją specjalnie dedykowane taryfy dla domów.

Taryfy dla gospodarstw domowych

Głównymi taryfami jakie obowiązują w gospodarstwach domowych są G11, G12w i G12. W zdecydowanej większości domów wykorzystywana jest taryfa G11, tylko w około trzech milionach domostw są używane taryfy G12 i G12w. Głównym powodem jest to, że charakteryzują się one większym skomplikowaniem i skierowana jest do osób, które potrafią zaplanować swoje zużycie energii elektrycznej.

Taryfa G12 i G12w

Taryfa G12 przeznaczona jest głównie do gospodarstw domowych. Nie bez znaczenia jest takie jej nazewnictwo. Literka G oznacza gospodarstwo domowe, ale taryfy używają również hospicja, domy dziecka i klasztory. Liczba jeden oznacza, ze jest to taryfa dla klientów których moc umowna nie przekracza czterdziestu kilowatów. Tak więc dotyczy ona wszystkich domostw w Polsce i Europie. Liczba dwa oznacza, ze jest to taryfa dwustrefowa. Pierwsza strefa obowiązuje w godzinach 22.00 – 6.00 i jest to tak zwana dolina nocna. W tym czasie cena za zużycie energii elektrycznej jest niższa. Również w dzień istnieje możliwość płacenia niższych rachunków, gdyż w godzinach 13.00- – 15.00 obowiązuje dolina dzienna. Większe opłaty naliczane są podczas szczytu przedpołudniowego obowiązującego między 6.00 a 13.00 oraz szczytem popołudniowym obowiązującym między 15.00 a 22.00. Bardzo dobrą ofertą jest taryfa G12w. W niej dodatkowo tańsze są weekendy, święta i dni wolne od pracy. Jest to opcja najlepsza dla osób, które większość prac energochłonnych wykonują właśnie w tych dniach.

Należy pamiętać, że każde gospodarstwo domowe ma prawo do zmiany taryfy oraz dostawcy energii elektrycznej. Dodatkowo, nie jest pobierana za to żadna opłata, więc wszelkie zmiany są darmowe. Jednak najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z realnego zużycia prądu w domu i przeanalizowanie czy korzystanie z innych ofert jest opłacalne.