Dlaczego warto mieć białe certyfikaty?

  • by
białe certyfikaty

Każda firma czy instytucja może ubiegać się o uzyskanie białego certyfikatu. Czym on jest i jakie daje korzyści? Przekonaj się, czy warto ubiegać się o tego rodzaju zaświadczenie.

Co to jest?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że białe certyfikaty są czymś w rodzaju zachęty dla przedsiębiorców, zarządców nieruchomości i wszelkim innych podmiotów, które chcą w jakiś sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej. W trosce o czyste i zdrowe środowisko przy okazji można zmniejszyć realnie nie tylko zużycie, ale także realnie obniżyć koszta związane z oświetlaniem bądź ogrzewaniem budynków czy pomieszczeń. Właściciele lub zarządcy powinni szczególnie być zainteresowani tym tematem.

Kto może się ubiegać?

W ramach planowanego remontu, na przykład w spółdzielni mieszkaniowej, można starać się o to, by obniżyć wielkość zużywanej energii. Takie działanie może polegać między innymi na wymianie części lub całości rur ciepłowniczych, urządzeń elektrycznych nią zarządzających, a nawet tak niewielkich elementów, jak żarówki oświetlające korytarze i inne pomieszczenia ogólnodostępne. Oznacza to zatem, że w planowanych pracach remontowych znajdą się tego rodzaju wydatki wpisane w kosztorys.

Podwójna korzyść

Wystarczy zatem porównać obecne zużycie energii z tym, które nastąpi po przeprowadzeniu wszelkich zaplanowanych zmian w instalacji ciepłowniczej bądź oświetleniowej. Im większa będzie ta różnica, im więcej uda się oszczędzić na zużyciu, tym większe szanse na uzyskanie jednego z białych certyfikatów. Posiadanie tego rodzaju dokumentu, wystawianego zgodnie z przepisami określonymi w ustawie, umożliwia składanie wniosków o uzyskanie dofinansowania do spodziewanych kosztów wymiany starych urządzeń i innych elementów. Wiele podmiotów już w ten sposób dokonało kompleksowych bądź jedynie częściowych remontów, dzięki czemu nie tylko zużywają mniejsze ilości energii, ale także ponoszą dziś niższe koszty codziennej eksploatacji. Zysk jest, jak widać, podwójny, dlatego tym bardziej warto rozważyć staranie się o to, by białe certyfikaty uzyskać. Koniecznie zapoznaj się z ofertą https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/biale-certyfikaty-narzedziem-wpierajacym-poprawe-efektywnosci-energetycznej-przedsiebiorstwa.