Dotowanie fotowoltaiki – opłacalność instalowania paneli

  • by

Energia słoneczna jest w naszych szerokościach geograficznych całkiem dobrym źródłem energii. Szczególnie jeżeli stosujemy rozwiązanie wykorzystujące podłączenie naszej małej elektrowni fotowoltaicznej do ogólnokrajowej sieci energetycznej.

W jaki sposób to działa?

Jeżeli mamy na naszym dachu instalację fotowoltaiczną, to możemy ją podłączyć do ogólnej sieci energetycznej. Obecnie żaden zakład energetyczny nie jest w stanie nam odmówić podłączenia takiej instalacji. Posiadamy wówczas dwa liczniki. Licznik zużycia energii z sieci ogólnej oraz licznik energii, jaką do sieci oddajemy. Jeżeli nasza sieć energetyczna produkuje nadwyżkę prądu, jest ona oddawana do zakładu energetycznego. Jeżeli natomiast jest pochmurny dzień, lub zużycie naszego domu przekracza możliwości produkcji energii elektrycznej, wówczas niedobór mocy pobieramy z sieci ogólnokrajowej. Rozliczamy się na takiej zasadzie, że możemy pobrać z sieci energetycznej za darmo 80% tej energii, którą do sieci oddaliśmy. Dwadzieścia procent traktowane jest jako koszt, jaki musimy pokryć za magazynowanie oraz przesył energii elektrycznej.

Dotacje na fotowoltaikę oraz opłacalność

Obecnie opłacalność takich instalacji rośnie, między nimi przez to, że jest bardzo dużo dotacji rządowych oraz unijnych na instalację nowych paneli fotowoltaicznych. Dopłaty do fotowoltaiki mogą wynosić do 20% wartości całej instalacji, co jest niezwykle korzystne. Jeżeli doliczymy sobie do tego fakt, że przy dobrych wyliczeniach zapotrzebowania energetycznego naszego gospodarstwa domowego i doboru do tego odpowiedniej mocy ogniw, możemy zredukować koszty energii elektrycznej o 90%. Wszystko to oczywiście opiera się na założeniu, że ceny energii utrzymają się na obecnym poziomie, na co się niestety nie zanosi. Własna elektrownia ma dodatkowy atut w tym, że za energię rozliczamy się w stosunku energia za energię, a nie koszt energii ze źródeł konwencjonalnych kontra koszt energii zielonej. Niezależnie od ceny 1 kWh jesteśmy zawsze na niemal takim samym poziomie wydatków.