Turbina wiatrowa nie taka zła

  • by

Pozyskiwanie energii z ruchu mas powietrza nadal jest mało popularnym i lubianym tematem w Polsce. Zdecydowana większość osób jest wrogo nastawiona do elektrowni wiatrowych i to nie bez powodu. Im turbina wiatrowa jest bliżej, tym sprawia więcej problemów – zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Na temat elektrowni wiatrowych zdążyło pojawić się już sporo mitów. W niektórych z nich jest trochę prawdy, ale większość znacząco od niej odbiega albo nie ma niczego z nią wspólnego.

Mity i fakty na temat elektrowni wiatrowej

Elektrowniom wiatrowym można wiele zarzucić, ale korzystanie z odnawialnych źródeł energii wiąże się też z licznymi korzyściami. Dużym zarzutem w stronę turbiny wiatrowej jest to, że generuje hałas. Jest w tym trochę prawdy, ale nie można porównywać go do dźwięków spotykanych na lotniskach. Chodzi tutaj bardziej o szumy. Na szczęście turbiny wiatrowe (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/oferta/pionowa-turbina-wiatrowa) są cały czas ulepszane, co pozwala na zredukowanie negatywnych skutków. Modyfikacje obejmują kształt śmigieł, zastosowanie lepszej izolacji czy zmniejszenie prędkości obrotowej. Kolejnym problemem jest generowanie elektrosmogu. Jest to prawda, ale infradźwięki emitowane są także przez urządzenia elektryczne domowego użytku typu laptop, lodówka, smartfon, router czy telewizor. Kolejny zarzutem w stronę elektrowni wiatrowych jest to, że mają destruktywny wpływ na ptactwo i wręcz szkodzą zwierzętom. Prawdą jest to, że oddziałują one na zwierzęta, ale nie w takim stopniu, aby doprowadzić do ich wymierania.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiele osób nadal błędnie myśli, że elektrownia wiatrowa nie jest w stanie zastąpić elektrowni węglowych ani atomowych. Okazuje się, że przy pomocy specjalnych programów komputerowych możliwe jest oszacowanie optymalnej wietrzności na poszczególnych obszarach, gdzie ma znaleźć się turbina wiatrowa. Nawet w przypadku ograniczonej wietrzności możliwe jest gromadzenie na ten czas energii przez nowoczesne urządzenia. Mitem jest to, że branża energetyki wiatrowej nie tworzy nowych miejsc pracy. Jest wręcz odwrotnie. Kolejną nieprawdą jest to, że elektrownie wiatrowe mają ujemny bilans energetyczny. Jest on dodatni, a nadwyżka wytworzonej energii oddawana jest do sieci już po kilku miesiącach od postawienia elektrowni.