Rynek energii w Polsce a wybór taryfy energetycznej dla firmy/gospodarstwa domowego

  • by

W zależności od tego, kto jest odbiorcą energii elektrycznej i jakie ma potrzeby, należy dopasować odpowiednią taryfę prądu. Dostępne są zarówno warianty przeznaczone dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorstw. Obecnie możliwe jest zmienienie dotychczasowej taryfy energii, co pozwala na uzyskanie niemałych oszczędności na przestrzeni miesięcy czy nawet lat.

Rynek energii W Polsce a dostępne taryfy

Bardzo ważne jest to, aby taryfa energii elektrycznej została odpowiednio dopasowana do jej odbiorcy. W przeciwnym razie mogą być generowane niepotrzebne koszty, których można uniknąć. Taryfa dostosowana do zapotrzebowania gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa pozwala na uzyskanie wymiernych korzyści, niemałych oszczędności w skali roku. Okazuje się, że wybranie odpowiedniej taryfy energii, w oparciu o tryb życia lub harmonogram pracy, wiąże się z oszczędnościami na rachunkach za prąd sięgającymi do nawet 30%. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną można mówić o bardzo dużych kwotach będących podstawą rynku energii w Polsce. Taryfa energetyczna jest planem cenowym, który służy sprzedawcom prądu do rozliczania się ze swoimi klientami. Od wybranej taryfy zależy to, jaka dokładnie stawka cenowa za kilowatogodzinę obowiązuje w danych porach dnia czy nawet dniach tygodnia.

Taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych i firm

W przypadku gospodarstw domowych taryfy energetyczne oznaczone są symbolem w postaci litery G. Najpopularniejsza jest taryfa jednostrefowa G11, gdzie przez całą dobę obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Z olei taryfa G12 jest rozliczeniem dwustrefowym, gdzie doba podzielona jest na dwie strefy – z tańszym i droższym prądem. Niższe ceny za energię elektryczną przypadają na godziny późnowieczorne i nocne. Dostępna jest też taryfa weekendowa G12w, która działa na podobny zasadach co taryfa G12, ale godzinami pozaszczytowymi objęte są wszystkie soboty, niedziele i dni wolne ustawowo od pracy. Z kolei taryfy energetyczne dla firm oznaczone są literą C. Jednostrefową taryfą jest C11. W przypadku dwustrefowej taryfy C12a niższa stawka energii za kWh obowiązuje w godzinach nocnych i dodatkowo podczas kilku godzin popołudniowych. Na wysokość cen wpływa też pora roku. Do wyboru jest jeszcze taryfa C12b.