Rynek energii w Polsce a wybór taryfy energetycznej dla firmy/gospodarstwa domowego

  • by

W zależności od tego, kto jest odbiorcą energii elektrycznej i jakie ma potrzeby, należy dopasować odpowiednią taryfę prądu. Dostępne są zarówno warianty przeznaczone dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorstw. Obecnie możliwe jest zmienienie dotychczasowej taryfy energii, co pozwala na uzyskanie niemałych oszczędności na przestrzeni miesięcy czy nawet lat.

Rynek energii W Polsce a dostępne taryfy

Bardzo ważne jest to, aby taryfa energii elektrycznej została odpowiednio dopasowana do jej odbiorcy. W przeciwnym razie mogą być generowane niepotrzebne koszty, których można uniknąć. Taryfa dostosowana do zapotrzebowania gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa pozwala na uzyskanie wymiernych korzyści, niemałych oszczędności w skali roku. Okazuje się, że wybranie odpowiedniej taryfy energii, w oparciu o tryb życia lub harmonogram pracy, wiąże się z oszczędnościami na rachunkach za prąd sięgającymi do nawet 30%. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną można mówić o bardzo dużych kwotach będących podstawą rynku energii w Polsce. Taryfa energetyczna jest planem cenowym, który służy sprzedawcom prądu do rozliczania się ze swoimi klientami. Od wybranej taryfy zależy to, jaka dokładnie stawka cenowa za kilowatogodzinę obowiązuje w danych porach dnia czy nawet dniach tygodnia.

Taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych i firm

W przypadku gospodarstw domowych taryfy energetyczne oznaczone są symbolem w postaci litery G. Najpopularniejsza jest taryfa jednostrefowa G11, gdzie przez całą dobę obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Z olei taryfa G12 jest rozliczeniem dwustrefowym, gdzie doba podzielona jest na dwie strefy – z tańszym i droższym prądem. Niższe ceny za energię elektryczną przypadają na godziny późnowieczorne i nocne. Dostępna jest też taryfa weekendowa G12w, która działa na podobny zasadach co taryfa G12, ale godzinami pozaszczytowymi objęte są wszystkie soboty, niedziele i dni wolne ustawowo od pracy. Z kolei taryfy energetyczne dla firm oznaczone są literą C. Jednostrefową taryfą jest C11. W przypadku dwustrefowej taryfy C12a niższa stawka energii za kWh obowiązuje w godzinach nocnych i dodatkowo podczas kilku godzin popołudniowych. Na wysokość cen wpływa też pora roku. Do wyboru jest jeszcze taryfa C12b.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *