Słów kilka o elektromobilności w Polsce

  • by

Na całym świecie można spotkać coraz większy odsetek samochodów elektrycznych. Elektromobilność zawitała także do Polski. Powstaje coraz więcej stacji ładowania pojazdów z napędem elektrycznym, a ceny samych aut stają się bardziej przystępne. Opinie na temat samochodów elektrycznych są bardzo zróżnicowane. Nie brakuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego innowacyjnego rozwiązania w świecie motoryzacyjnym. Kwestią czasu jest jednak to, że tego typu pojazdy wyprą te tradycyjne. Tym bardziej, że koszty eksploatacji znacząco obniża fotowoltaika.

Co przemawia za wyborem samochodu elektrycznego?

Nawet w Polsce można już liczyć na szeroką ofertę samochodów elektrycznych. Do wyboru są zarówno niewielkie auta miejskie, jak również samochody kompaktowe, sportowe czy luksusowe pojazdy. Rozwiązanie to jest ekologiczne, gdyż pojazdy z napędem elektrycznym nie emitują toksycznych związków do atmosfery. Znika problem ze szkodliwymi spalinami, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pojazdów. Przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii eksploatacja samochodu elektrycznego staje się jeszcze bardziej ekologiczna i ekonomiczna. Możliwe jest darmowe ładowanie baterii w aucie, jeśli ktoś posiada przydomową minielektrownię. Panele fotowoltaiczne dostępne są w coraz bardziej przystępnych cenach. Ich montaż jest prosty i szybki. Są one bezobsługowe, bezawaryjne i bardzo wydajne. Okazuje się, że koszty eksploatacji samochodów z napędem elektrycznym są zdecydowanie niższe niż w przypadku tych zwykłych. Morza też skorzystać z różnych programów proekologicznych i uzyskać dotacje. Dodatkowo elektrycznymi pojazdami można jeździć po buspasach, wjeżdżać do stref ograniczonego ruchu, parkować na osobnych miejscach bez dodatkowych kosztów.

Wady pojazdów z silnikiem elektrycznym

W przypadku samochodów elektrycznych można mówić wielu zaletach, ale nie można zapomnieć o pewnych wadach. Największą jest oczywiście nadal stosunkowo wysoka cena inwestycji. Nawet niewielkie auto dla wielu potencjalnych inwestorów jest zbyt drogie. Dodatkowo konieczny jest zakup stacji ładującej, która również do tanich nie należy. Co więcej, liczba punktów ładowania pojazdów elektrycznych pozostawia wiele do życzenia. W przypadku dłuższej trasy mogą pojawić się problemy ze znalezieniem stacji ładowania. Tym bardziej w Polsce, gdzie infrastruktura punktów ładowania nie jest dobrze rozbudowana, ale dopiero się rozwija.

Więcej w temacie „elektromobilność” znajdziesz: https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/elektromobilnosc-modny-trend-czy-konieczna-rewolucja