Wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Warszawie

  • by

Montaż instalacji fotowoltaicznej daje ogromne możliwości inwestorom, gdyż energia słoneczna jest całkowicie darmowa i niewyczerpywalna, można wykorzystać ją w dowolny sposób. Popularność systemów fotowoltaicznych wzrasta dynamicznie i to na całym świecie, co wynika z licznych korzyści płynących z tego innowacyjnego rozwiązania. Mniejsze rachunki za prąd to nie jedyna zaleta użytkowania paneli PV.

Fotowoltaika w Warszawie coraz popularniejsza – z czego to wynika?

Fotowoltaika w mieście Warszawa stała się już powszechnie dostępna, inwestują w nią zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni. Czysty prąd z darmowej energii słonecznej można wykorzystać do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej, zasilania wielorakich urządzeń eklektycznych itd. Niższe rachunki za prąd przez kilkadziesiąt lat to jedna z największych zalet korzystania z instalacji PV. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla gospodarstw domowych, które mogą odnotować już w skali roku znaczne oszczędności. Możliwe staje się zredukowanie do minimum zakupu prądu od dostawców energii elektrycznej. Mając zainstalowane panele fotowoltaiczne, urządzenia elektryczne pobierają w pierwszej kolejności prąd wyprodukowany minielektrownię. Kolejnym plusem jest większa niezależność od podwyżek cen na energii, łącznie z kosztami dystrybucyjnymi.

Inwestycja zapewniająca liczne korzyści

Dla wielu potencjalnych inwestorów największą przeszkodą w zakupie instalacji fotowoltaicznej są wysokie koszty początkowe. Pomimo tego, że jest to jednorazowa i długoterminowa inwestycja, konieczne staje się posiadanie niemałego wkładu własnego. Prosumenci mają jednak możliwość pozyskania dofinansowania, dzięki czemu mogą liczyć na dużo szybszy zwrot z inwestycji. Na korzyść instalacji PV przemawia jej wysoka trwałość. Jest odporna na działanie szeregu niekorzystnych czynników atmosferycznych, łącznie z gradem, silnymi podmuchami wiatru czy dużym naciskiem ze strony zalegającej na powierzchni paneli pokrywy śnieżnej. Instalacja fotowoltaiczna jest bardzo łatwa w obsłudze, wręcz bezobsługowa. Cały proces produkcji i przesyłu energii elektrycznej jest w pełni zautomatyzowany. Znika też problem z czyszczeniem paneli, ich konserwacją czy serwisowaniem.