Elektrownie wiatrowe – jak działają?

  • by

Odnawialne źródła energii, wśród których wskazać można między innymi elektrownie wiatrowe, cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie. Wśród ich zdecydowanych zalet wskazać można znacznie niższe oddziaływanie na środowisko naturalne w stosunku do innych metod. Jak działają elektrownie wiatrowe i czy są opłacalne?

Metoda działania elektrowni wiatrowej

Z reguły, wiatrowe elektrownie swym wyglądem przypominają klasyczne wiatraki. Niegdyś można było spotkać drewniane modele przy wytwórniach mąki czy tartakach, a obecnie – to wielkie, metalowe konstrukcje na polach (najczęściej na mocno wietrznych terenach, czyli nad morzem i w górach).

Wiatraki takie wewnątrz posiadają generator, który odpowiada za przetwarzanie siły wiatru w energię elektryczną. Wykorzystuje do tego wirnik, wprawiany w ruch dzięki obracającemu się śmigłu bądź turbinie. Rozmiar generatora ma realny wpływ na ilość pozyskiwanej energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że możliwy jest montaż bardzo dużego generatora, bowiem jego wymiary należy dostosować rozmiarowo do śmigła bądź turbiny. W innym przypadku, uruchomienie wiatraka przy niezbyt nasilonym wietrze mogłoby się okazać po prostu niemożliwe.

Czy warto korzystać z elektrowni wiatrowej?

Dokładne oszacowanie kosztów inwestycji oraz oczekiwanej stopy zwrotu powinno nastąpić w konsultacji ze specjalistą. Stawiając elektrownię wiatrową należy bowiem wziąć pod uwagę szereg kwestii, które mogą mieć wpływ na ich faktyczną opłacalność. Wśród takich kwestii znajduje się między innymi fakt, że jest to opcja ekologiczna, wykorzystująca do swego działania coś, co jest dostępne bezpłatnie – czyli wiatr.

Jednocześnie, wielu ekspertów wskazuje, że to opcja ekologiczna, głównie przez wzgląd właśnie na wykorzystanie odnawialnego źródła energii. Choć dyskusyjna jest kwestia tego, czy sam montaż wiatraka wywołuje impakt na środowisko naturalne, większość specjalistów zdaje się być zgodna, że korzyści przeważają nad negatywnymi skutkami wykorzystywania elektrowni wiatrowych (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/energia-wiatrowa-czym-jest-i-jak-ja-wykorzystac).