Zalety elektrowni wiatrowych

  • by

Tęskniąc za wolframowymi żarówkami zapominamy czasem, że obecnie każdy z nas posiada laptopa, którego baterię należy naładować, a w domach mamy routery, modemy i wielocalowe telewizory, które pochłaniają mnóstwo energii. Wielu z nas jest w posiadaniu więcej niż jednego smartfona, a w garażu coraz częściej stoi hybryda plug-in… Urządzenia są coraz bardziej pomysłowo zaprojektowane, co pozwala osiągnąć niższe zużycie energii. Jednocześnie jednak, popularność urządzeń elektrycznych rośnie lawinowo. W dzisiejszych czasach bardzo popularne są elektryczne hulajnogi i rowery. A energia do ich zasilenia może pochodzić tylko z jednego źródła: z elektrowni.

Energia wiatrowa i jej zalety

Pierwszą i niepodważalną zaletą wytwarzania energii na farmach wiatrowych jest jej odnawialność. Energia wiatru pochodzi ze Słońca, które nierównomiernie ogrzewając powierzchnię kuli ziemskiej, pozwala na konwekcję dużych mas powietrza. W efekcie obserwujemy wiatry o różnym stopniu nasilenia, których energię potrafimy ujarzmić za pomocą turbin wiatrowych.
Pojedyncza turbina wiatrowa może być też idealnym źródłem energii w miejscach, w których nie istnieje możliwość podłączenia do sieci, np. na stacjach polarnych. Ponadto energia wiatrowa może zostać wykorzystana w miejscach trudno dostępnych, gdzie ze względu na budowę geologiczną lub inne naturalne przeszkody budowa tradycyjnych siłowni jest nieopłacalna lub niemożliwa.
Ziemia wokół generatora może być także przeznaczona do wytwarzania żywności poprzez uprawę roślin, gdyż turbiny wiatrowe nie emitują zanieczyszczeń. Siłownie wiatrowe nie wytwarzają również dwutlenku węgla, który jest gazem cieplarnianym.

Podsumowanie

Każde rozwiązanie oprócz zalet posiada jednak również wady. Nie inaczej jest w przypadku energii wiatrowej. Warto się im przyjrzeć w osobnym artykule, by dogłębnie je zrozumieć. Zalety decydują o przewadze elektrowni wiatrowych nad wieloma innymi sposobami pozyskiwania energii. Jednak dopiero zrozumienie ich słabych punktów pozwala podjąć racjonalną decyzję i tworzyć je w sposób efektywny i opłacalny, z pożytkiem dla całego społeczeństwa.