Czym jest prąd budowlany?

  • by

Jedną z taryf, którą oferuje każdy zakład energetyczny, jest prąd budowlany. Warunkiem sprzedaży prądu, w takiej taryfie jest fakt, że dany dom jest dopiero w w trakcie budowy. Oznacza to zakaz zasilania, wszelkiego rodzaju budowy, prądem ze zwykłej taryfy.

Jakie są taryfy prądu budowlanego?

Rozpoczynając budowę zasila się ją z przyłącza tymczasowego, później można podłączyć się pod przyłącze docelowe ale to już wtedy kiedy dana inwestycja jest zakończona.
Dodatkowo każdy prąd budowlany (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana) ma swoje określone taryfy. Wybór jej zawsze zależy od potrzeb inwestora. Popularne taryfy to: C11, C12a i C12b, z czego najczęściej wybierana jest taryfa C11, ponieważ to tylko w jej ramach cena za jedną kilowatogodzinę jest taka sama, bez względu na porę dnia. Przez ten fakt, nie ma potrzeby planowania kiedy jakie roboty powinny być wykonywane. Może się jednak zdarzyć tak, że od razu, od początku budowy wie się kiedy będą wykonywane prace o największym poborze prądu, wtedy dobrze jest się zdecydować na taryfę C12a lub C12b.

Zmiana prądu budowlanego na zwykły

Gdy wykorzystywany jest budowlany prąd, opłaty za zużycie energii są wysokie. Wiąże się to z ceną za tego typu taryfę. Dlatego też jak najlepiej jest przejść jak najszybciej z budowlanego prądu na stały. Można to zrobić w momencie kiedy inwestycja została zakończona lub kiedy zakończono podstawowe prace budowlane. Tego typu zmiany robi się w zakładzie energetycznym po ówczesnym okazaniu mu wszelkiego rodzaju dokumentów, informujących o odbiorze danego budynku.


Zmiana taryfy wiąże się z mniejszymi opłatami za prąd, dlatego dobrze jest zawsze zrobić to jak najszybciej, gdy tylko jest to możliwe. Nigdy nie należy się skusić na prowadzenie budowy w oparciu o podłączenie do prądu stałego. Za tego typu działania można zapłacić wysokie kary i w związku z tymi pozorna oszczędność może okazać się złudna i zbyt kosztowna. Po podpisaniu umowy z dostawcą prądu ten od razu, dany budynek, podłączy pod zasilanie stałe i w tym celu, przedtem, zamontuje przyłącze stałe.