W jaki sposób wybrać najkorzystniejszy prąd dla firm?

  • by

W obecnych czasach każdy przedsiębiorca bez względu na to, czy prowadzi dużą działalność, czy małą firmę poszukuje oszczędności. Oczywiście większość przedsiębiorstw stara się ograniczyć wydatki związane z energią elektryczną. Otóż dzięki zmianie dotychczasowego dostawcy prądu albo taryfy, właściciel firmy jest w stanie zaoszczędzić olbrzymie pieniądze w skali roku. Naturalnie energia dla firm jest droższa niż prąd dla gospodarstw domowych.

Najkorzystniejsza energia elektryczna dla firm

Współcześnie poszczególne taryfy elektryczne dla firm dostosowywane są do wykorzystywania napięcia. W kwestii małych przedsiębiorstw najlepszym rozwiązaniem są taryfy G11 lub G12. Taryfy te są doskonałą propozycją dla osób, które założyły oraz prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak trzeba pamiętać, że każda taryfa musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Warto także zaznaczyć, że firmy, które nie stosują specjalistycznego sprzętu, mogą także zastosować taryfy przeznaczone dla klientów indywidualnych. Z kolei firmy, które zostały zarejestrowane w miejscu innym niż miejsce zamieszkania, zobowiązane są do wykorzystywania prądu przemysłowego.

Lepiej wybierać taryfę C11 czy C12?

Obecne firmy, które są zasilane prądem o mocy umownej poniżej 40W, najczęściej decydują się na taryfę C11 czy też C12. W przypadku taryfy C11 zazwyczaj proponowana jest tradycyjna taryfa jednostrefowa, w której obliguje jedna stawka przez cały dzień. Natomiast przy taryfie dwustrefowej następuje podział na poszczególne strefy czasowe. Tak więc poszczególni dostawcy ustanawiają własne godziny, w których wyznaczane są wyższe i niższe stawki za kilowatogodzinę. Na ogół kalkuluje się, że taryfa dwustrefowa przynosi tylko wtedy oszczędności, kiedy 70% energii jest eksploatowana wieczorem. Niewątpliwie dla firm prąd najtańszy jest wieczorem. W ostatnim czasie rynek oferuje także taryfy trójstrefowe. Wobec tego należy zapoznać się ze wszystkimi taryfami, ponieważ dzięki nim właściciel firmy może w znacznym stopniu obniżyć rachunki za prąd elektryczny.