Stacje ładowania samochodów elektrycznych, czyli słowo o ich typach

  • przez
stacja ładowania samochodów elektrycznych

Nie da się ukryć, że liczba ładowarek zdolnych naładować pojazd elektryczny wzrasta nieustannie. Przy założeniu, że tempo rozwoju sieci ładowarek elektrycznych utrzyma się na obecnym poziome, będzie można liczyć na to, że ich ilość przekroczy kilka lub nawet kilkanaście tysięcy. Czy tak duża ilość to naprawdę ilość wystarczająca do tego, by cały kraj objąć siecią punktów lub stacji ładowania pojazdów elektrycznych?
Publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych

Dane, które zaprezentowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), mówią o tym, że w Polsce w roku 2020 (stan na sierpień) znajdowało się 826 stacji ładowania pojazdów elektrycznych o standardowej mocy, a także 398 stacji ładowania o dużej mocy, dużej, czyli przekraczającej 22 kilowaty. Liczba stacji stale wzrasta. Dlaczego? Kolejni operatorzy chcą sprostać nie tylko trendom rynku energetycznego, ale również wymogom określanym przez ustawę o elektromobilności. To oznacza, że planowanie i budowanie nowych punktów w ramach sieci drogowej, a także sieci mieszkalnej, będzie faktem o szerokim znaczeniu w przyszłości.

Przyszłość sieci ładowania pojazdów elektrycznych

stacja ładowania samochodów elektrycznych
Więcej o stacjach ładowania samochodów elektrycznych znajdziesz na stronie: https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/stacje-ladowania

Plany na otwieranie kolejnych publicznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych powstają w całym kraju i to nie tylko w największym miastach. Inwestycje realizują najczęściej największe koncerny takie jak PGE, PKN Orlen Lotos. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce będą również powstawać z inicjatywy przedsiębiorstw zagranicznych, na przykład firmy Greenway.

Sieć w Polsce rozwinięta jest do tego stopnia, że na jedną stację ładowania przypada prawie pięć pojazdów. Średnia w Unii Europejskiej wynosi natomiast osiem pojazdów na jedną stację. Co to wszystko oznacza? Daje się zaobserwować gwałtowny rozwój sieci. To jednak nie oznacza, że liczba samochodów elektrycznych używanych przez Polaków i Polki rośnie w równie szybkim stopniu. Po polskich drogach jeździ zaledwie siedem tysięcy takich pojazdów.