Jak wygląda rynek energii w Polsce?

  • przez
rynek energii w polsce

W dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez prądu jest praktycznie niemożliwe. Jednak powstawanie energii elektrycznej jest dla wielu ludzi trudne do zrozumienia, a przychodzące faktury za zużyty prąd przyprawiają o zawrót głowy. Wszystko za sprawą różnorodnych skrótów i opłat, które co miesiąc uiszczamy. Jak działa produkcja energii elektrycznej w Polsce? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule. 

Ko zajmuje się produkcją energii na polskim rynku energetycznym? 

Rynek energii w Polsce na chwilę obecną zdominowany jest przez elektrownie systemowe, które produkują energię elektryczną poprzez wykorzystanie węgla kamiennego i węgla brunatnego. Kolejną jednostką o dużo mniejszym udziale w produkcji energii są elektrociepłownie, jednak ogromny potencjał dostrzega się w OZE, czyli Odnawialnych Źródłach Energii. OZE to przede wszystkim energia produkowana za pomocą słońca, wiatru, wody i biomasy. Energia elektryczna wytwarzana jest nie tylko przez duże elektrownie, ale także małe gospodarstwa domowe. Bezpośrednią sprzedażą energii elektrycznej zajmują się przede wszystkim spółki obrotu, które odkupują energię od jej producentów. O energii na Polskim rynku szerzej opisane jest w artykule na https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/rynek-energii-w-polsce

rynek energii w polsce

Który sposób produkcji energii na polskim rynku jest najlepszy?

Z roku na rok coraz bardziej przekonujemy się, jak ważna jest dbałość o naszą planetę. Dzięki temu powstaje mnóstwo inicjatyw, które mają na celu informować Polaków, jak produkcja energii w Polsce wpływa destrukcyjnie na zdrowie. Jak wiadomo, elektrownie systemowe na rynku energii w Polsce wypadają najgorzej pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery, na drugim miejscu plasują się elektrociepłownie. Odpowiadają one również za zanieczyszczenie środowiska, jednak nie w takim stopniu, jak elektrownie opalane węglem kamiennym czy brunatnym. Jednym z najzdrowszych sposobów dla planety i zdrowia jej mieszkańców jej wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii. W końcu produkcja energii ze słońca, wiatru czy biomasy, nie przyczynia się do emisji zanieczyszczeń i wzrostu stężenia pyłów w powietrzu.