Przejdź do treści

Struktura niekonwencjonalnych źródeł energii elektrycznej i potrzeba ich zastosowania

  • przez
energia elektryczna

Zainteresowanie niekonwencjonalnymi źródłami energii stale rośnie, ponieważ pod wieloma względami są one nieograniczone, korzystne ekonomicznie i mają oszczędny wpływ na środowisko naturalne.

Przesłankami do poszukiwania niekonwencjonalnych źródeł energii elektrycznej, które są czyste, bezpieczne, tanie, były pogłębiający się kryzys energetyczny oraz pogorszenie sytuacji ekologicznej spowodowane m.in. zużyciem tradycyjnych źródeł energii.

Energia słoneczna

Według kryteriów ekonomicznych, ekologicznych, zasobów i bezpieczeństwa słoneczna energia elektryczna jest jednym z alternatywnych źródeł, a jej wykorzystanie ma długoterminowe perspektywy.

Zaletami energii słonecznej są odnawialność, wysoki potencjał, niewyczerpalność, mała dostępność, cichość, efektywność ekonomiczna i niskie koszty eksploatacji. Szczególnie istotne jest to, że produkcji i użytkowaniu elektrowni słonecznych towarzyszy minimalna (prawie zerowa) emisja do środowiska w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii.

Energia wiatrowa

Elektrownie wiatrowe są obiecującym sposobem wytwarzania energii, zwłaszcza w miejscach, gdzie kierunek wiatru jest stały.

Ten sposób pozyskiwania energii nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Istnieje jednak silna zależność od zmiennych kierunków i siły wiatru. Możliwe jest częściowe wygładzenie tej zależności poprzez zainstalowanie kół zamachowych i różnych akumulatorów.

Budowa, utrzymanie i remonty elektrowni wiatrowych są kosztowne. Ponadto ich praca jest głośna, przeszkadza ptakom i owadom, odbija fale radiowe dzięki obracającym się częściom.

Energia wody

Na sektor energetyki wodnej składają się elektrownie wodne, małe elektrownie wodne, elektrownie pływowe i elektrownie falowe.

Elektrownie wodne wymagają budowy zapory i zbiornika wodnego (gwarancja dostaw wody). Główną zaletą energetyki wodnej jest wykorzystanie energii odnawialnej.

Praca elektrowni wodnych nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, ale pod zbiorniki wodne zabierana jest ziemia (często żyzna). 

Więcej o energii elektrycznej przeczytasz na https://eon.pl/.

Energia geotermalna (ciepło ziemi)

Praktyczne znaczenie ma wykorzystanie geotermalnej energii elektrycznej wykorzystującej ciepło z ziemi w postaci zakładów geotermalnych. Ponadto dostarczana ciepła woda podpowierzchniowa może ogrzewać budynki i szklarnie. W celu wytworzenia energii geotermalnej nie ma potrzeby spalania paliwa, ponieważ naturalna para wodna jest bezpośrednio wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej.

Elektrownia geotermalna może wytwarzać energię elektryczną z energii cieplnej gejzerów i innych źródeł podziemnych. Elektrownie wodne mogą konkurować w regionach, gdzie cena sprzedaży energii elektrycznej jest wysoka.